4PL (Dördüncü Parti Lojistik) Nedir ?

SHARE
4PL (Dördüncü Parti Lojistik), 3PL firmalarının ihtiyaçları istenen şekilde karşılayamaması nedeniyle lojistik sektöründe ortaya çıkmış kavramlardan biridir. 3PL firmaları daha çok taşıma ve depolama gibi faaliyetlerde uzmanlık göstermesi, daha kompleks yapıda olan lojistik ihtiyaçların karşılanamamasını da beraberinde getirmiştir. 4PL firmaları ise müşterilerine kapsamlı tedarik zinciri çözümleri sunarak, bünyesinde bulundurduğu teknoloji, yetkinlik, kaynak ve deneyimleri 3PL şirketleriyle entegre ederek tedarik zincirini baştan sona tasarlayan, kurgulayan ve yöneten şirketlerdir.

4PL (Dördüncü Parti Lojistik) firmaları deneyimleri, yetkinlik ve teknolojileri ile hizmet sundukları firmaların kompleks ihtiyaçlarını analiz eder ve yapılabilir çözümler sunarlar. 3PL firmalarının sunduğu sınırlı hizmet ve geleneksel yaklaşımın dışında, 4PL (Dördüncü Parti Lojistik) firmaları süreçleri çok iyi anlayabilmeli ve zinciri çok iyi organize edebilmelidir.

4PL (Dördüncü Parti Lojistik) firmalarında, verilen hizmetlerde sektörde kullanılan ve müşterilerin değişik ihtiyaçlarına göre entegre edilebilen bilgi teknolojilerinden faydalanılmaktadır.

4PL (Dördüncü Parti Lojistik) ürünü kaynağından alır ve üretim aşamasına, depolamaya ve son kullanıcıya ulaştırılmasına kadar olan tüm ihtiyaçları karşılamaktadır.

Örneğin, A firması 3PL firması ise müşterisinin ürünlerini alır ve çeşitli kanallara dağıtılmasından sorumlu olur. B firması 4PL firması ise müşterisinin ürününü alır, gerekirse ihtiyaçlara göre monte eder, taşımasını yapar, depolamasını yapar, bakımlarını yapar v.b. sorumlulukları üstlenmektedir.
SHARE

Author: verified_user

0 Comments:

Lütfen yorumlarınızı yapmayı unutmayınız...