Lojistik Metodları Nelerdir ?

SHARE
Lojistik sektöründe doğru ürünün doğru yerde ve doğru zamanda müşterinin istediği kalitede olması çok önemlidir. Endüstri Mühendisliği disiplini olarak düşünüldüğünde malzemelerin tedariği, planlama,  envanter yönetimi gibi konular Lojistik konuları için önemli başlıklar olarak gözümüze çarpmaktadır.
Düşünün hem işinizi hızlı ve yerinde ve zamanında yapacaksınız, hem müşterinizi memnun edeceksiniz, katlanmanız gereken maliyetleriniz minimum olacak ve size sunulan koşullar çerçevesinde etkin şekilde çalışabileceksiniz. Ne kadar kompleks görünse de iş disiplini içerisinde bunları yapabilmek mümkün ama hedefe yönelik ve şirketin stratejik kararlarına yönelik bu etmenlerden hepsine aynı yoğunlukta yaklaşabilmemiz pek mümkün olmayabilir.


Günümüzde artık ürettiğiniz ürün yada hizmeti satamıyorsunuz, çünkü artık müşteriniz daha bilinçli, ulaşabileceği kaynaklar daha küresel, daha az maliyetli olabiliyor ve siz bunları göz önüne alarak rekabetinizi en iyi şekilde yapabiliyor olmanız gerekiyor. Her açıdan beklentilerin yükseldiği bir zamanda Lojistik sektöründe de müşteri odaklı çalışabilmek çok önemlidir. Müşterimizin bizden beklentisi nedir? İstediği ürünü istediği zamanda istediği maliyet ve kalitede ona sunabilmektir. 

Lojistik firmaları için bu taleplerin her birini karşılamak maliyete neden olabilmekte ve elinizdeki kaynakların optimizasyonu için öncelikle doğru bilgi akışının tam olarak sağlanabilmesi , gerektiğinde kendi sistem dışı etkenlerimize destek verebilme yoluna gidilebilmektedir.

Bunun için lojistik sektöründe kullanılabilen çeşitli metodlar bulunmaktadır. Bunların başlıcaları;

·         VMI: Vendor Managed İnventory (Tedarikçi kontrolundeki envanter yönetimi)
·         CI: Consignment İnventory (Negatif stok)
·         Milk-Run
·         Cross-Docking
·         Contack Manifacturing

Daha sonraki yazılarda bu metodları kısaca açıklamaya çalışacağız.
SHARE

Author: verified_user

0 Comments:

Lütfen yorumlarınızı yapmayı unutmayınız...