Milk-Run Nedir ?

SHARE
Milk-Run, adını günlük süt dağıtımından almıştır, sistemi aynı anda birden çok müşteri tarafından gelen siparişlerin birleştirilerek tek bir rota üzerinden müşterilerin ihtiyaçlarının giderilmesi şeklinde tanımlanabilmektedir.
 
Aslında Milkrun sistemine dağıtım rotasının en iyileştirilmesi de denebilir. Bu tanımda bahsedilen ilişki ile kastedilen büyük sanayi kuruluşları ile bu kuruluşlar için tedarikçi rolünü üstlenen orta ve küçük ölçekli sanayi kuruluşları arasındaki ilişkidir.


Düşünün ki  öyle bir rotalama sistemi yapacağız ki bu sayede birçok müşteri ihtiyacını karşılayabilecek, taşıma için kullandığımız araçların kapasitelerini  en etkin şekilde düzenleyecek, böylece maliyeti ciddi oranda azaltmış olup, sık yapılan sevkiyatlarla da stok alanımızın daha etkin, boş ve verimli olmasını sağlayacağız. Bu sistem bize aynı zamanda sevkiyat planlama zamanında önemli ölçüde tasarruf, sevkiyat için kullanılan araç sayısının azaltılarak daha az sayıda kişi ile iletişim kurulmasını ve sürecin daha etkin hale getirilmesini sağlayacaktır.  Milk-Run sisteminin sağladığı faydaları kabaca bu şekilde ifade edebiliriz. Tabi ki rotalamayı yaparken dikkate alınması gereken kısıtlarımız bulunmaktadır, bunlar araçlarımızın kapasiteleri, rotamızın uzunluğu ve en önemlisi zaman kısıtı gibi kısıtlardır.

Genellikle Milk-run sisteminde her tedarikçi firma kendi bünyesindeki taşıma işlerini üstlenmek yerine, bütün tedarikçilerin taşıma iş yükü sonucunda oluşacak maliyetlerini en aza indirecek şekilde bir maliyet havuzu oluşturulması ve oluşacak söz konusu maddi imkanlarla 3PL (Lojistik Hizmet Sağlayıcı) hizmetlerinin maliyetlerinin karşılanmasını söz konusudur.
SHARE

Author: verified_user

0 Comments:

Lütfen yorumlarınızı yapmayı unutmayınız...