7 Nisan 2017 Cuma

Tersine Lojistik (Reverse Logistics - Geri Dönüş Lojistiği) Nedir ?

SHARE
Geri dönüş lojistiği diğer lojistik faaliyetlerden farklı olarak müşteriden geri dönen, istenmeyen, ömrü dolmuş ve defolu ürünlerin ve malzemelerin hareketi, depolanması, geri dönüşümleri, iadelerini içermektedir. Tersine lojistik olarak da adlandırılmaktadır.
 
Günümüz kuruluşları için birer sosyal sorumluluk prensibi haline gelmesi tersine lojistik kavramının önemini vurgulamaktadır. Tersine lojistik son kullanıcıya kadar ulaştırılan ürünlerin üreticiye tekrar ulaştırılması ve tekrar üretici tarafından kullanılabilir hale getirilerek tüketicinin kullanımına kadar ulaştırılmasını kapsamaktadır.
Birçok firma tersine lojistik faaliyetlerini iş yükü olarak görüp, tek yönlü lojistik akışına yoğunlaşmış olsa da, etkin olarak yapılan tersine lojistik iyileştirmeleri ile kuruluşların karlılık oranlarını ve tüketicinin gözünde pozitif bir imaj yaratarak marka değerini ve güvenilirliğini arttırmakta, böylece pazarını genişletebilmektedir. 

Unutulmamalıdır ki tüketici daima güven ve itibara önem vermektedir...

Bazı firmalar geri dönüş lojistiği faaliyetlerini bünyelerinde gerşekleştirirken, bazı firmalar ise konuda uzmanlaşmış diğer 3.parti  firmaların desteği ile geri dönüş lojistik faaliyetlerini yürütmektedir. Elbette her işin maliyeti olduğu gibi geri dönüş lojistiğinin de maliyetleri vardır ve firmalar daima bu maliyetleri minimize ederek süreçleri en yalın hale getirme çabası içerisine girmektedirler.
SHARE

Author: verified_user

0 yorum:

Lütfen yorumlarınızı yapmayı unutmayınız...