Üretim Sonrası Lojistik (Outbound Logistic) Nedir ?

Üretim sonrası lojistik, diğer adıyla Outbound Logistic, üreticilerin üretmiş oldukları ürünlerin toplanarak stoklanması ve dağıtılması ile ilgili proseslerden oluşmaktadır. Üretim sonrası lojistikte üretilen ürünler tamamlanmış olup müşterilere ulaştırılması söz konusudur. Üretim öncesi lojistikte olduğu gibi bilgi akışı ve fiziki akış olmak üzere temel iki faaliyetten oluşmaktadır. Üretim sonrası lojistik faaliyetlerinin büyük çoğunluğunu fiziksel taşıma süreçleri oluşturmaktadır. Üretilen ürünlerin son kullanıcılara ulaştırılmasına kadar olan prosesleri içermektedir.

Outbound lojistik faaliyetlerini firmalar kendi bünyelerinde gerçekleştirecekleri gibi bu konuda dış kaynak kullanımını da tercih edebilirler. Özellikle tedarik zincirinin temeli olan ürünlerin taşınması ve depolanması noktasında firmalar dış kaynak kullanımını tercih edebilmektedirler.

Share
Disclaimer: Gambar, artikel ataupun video yang ada di web ini terkadang berasal dari berbagai sumber media lain. Hak Cipta sepenuhnya dipegang oleh sumber tersebut. Jika ada masalah terkait hal ini, Anda dapat menghubungi kami disini.

LATEST ARTICLES

Yorum Gönder

Lütfen yorumlarınızı yapmayı unutmayınız...