Navlun Faturası (Freight Invoice) Nedir ?

SHARE
Eşyanın serbest dolaşıma girişinde teslim şekline göre hazırlanan belgedir. Daha basit bir dille iki ülke arasındaki malzemeyi araçta taşıma faturasıdır.

Navlun aslında deniz taşımacılığında bir malın bir yerden başka bir yere taşınmasını için istenen taşıma ücretini belirten ifadedir. Ancak artık sadece deniz taşımacılığı için değil, herhangi bir taşıma yoluyla yapılan taşımaların da, hizmet karşılığı ödenen ücrete verilen isim olarak nitelendirilmektedir (Karma Navlun). Navlun fiyatının tespit edilememesi durumunda gümrükler tarafından malların değerinin %10'u navlun bedeli olarak alınmaktadır. Satıcı tarafından ödendiğinde düzenlenen taşıma ücretini de göstermektedir. Navlun faturası da (Freight Invoice) bu işlemler için kullanılan faturadır.

Navlun sözleşmesinin deniz yolu taşımacılığı dışında diğer taşıma türlerini de içeren bir taşımacılık gerçekleştirmesinin taahhüt edildiği sözleşme türüne Karma Navlun denilmektedir.

Eğer akreditif, mal bedeli ile beraber navlun ücretini de içeriyorsa, konşimento ve diğer sevk belgeleri üzerinde "navlun ödenmiştir" kaydı bulunmalıdır.Belirtilmemiş ise, satıcı firma taşıyıcı firmadan navlun faturasını alarak ithalatçı firmaya vermesi veya diğer belgeler arasına navlun faturasını koyması gerekmektedir.

Navlun sözleşmesinin içerdiği hususlar şunlardır;
  • Taşıyan firma tarafından verilen bir taahhüt
  • Gemiyle taşımaya elverişli olan bir malın varlığı
  • Taşımanın denizde yapılması 
  • Taşımanın gemi v.b. araçlarla yapılması
  • Taşımanın belli bir ücret karşılığında yapılması.
 NAVLUN FATURASI ÖRNEKLERİ

 
 
SHARE

Author: verified_user

0 Comments:

Lütfen yorumlarınızı yapmayı unutmayınız...