Palet Kavramı Nedir ?

Paletler, lojistik sektörünün her adımında karşımıza çıkabilecek olan, yükleri birleştirmede, istifleme ve ambalajlamada kullanılan önemli unsurlardır. Paletler sayesinde yükler taşınmaya hazır hale gelmektedir. 

Paletler birbirine bağlanmış 2 palet ızgarasından oluşmaktadır. Bu ızgaralar arasında 10 cm'lik boşluklar bulunmaktadır. Böylece forkliftler paletleri taşımak için ızgaraların arasına kolaylıkla girebilirler.
 
Paletler sayesinde yükler belirli boyutlarda yığın haline getirilerek (küçük parçalar için kutular kullanılabilir) standart şekilde birim yük olarak taşınır ve böylelikle taşıma verimliliği arttırılmış olur. Zaten dikkat edilirse paletler direk olarak taşıma işlemi gerçekleştirmezler, taşınacak olan malzemeleri uygun hacimde toplanmasını sağlamaktadırlar. Paletler üzerinde bulunan yüklerde boyutlarına göre istiflenmiş ve birleştirilmiş yük olarak ikiye ayrılmaktadırlar. Genellikle ağaç. çelik ve plastikten yapılırlar.

Forklift gibi makineler için yassı paletler çok iyi istifleme elemanlarıdır. Tek yüzlü paletler tek sıra taşınacak yada istiflenecek yükler için, çift yüzlü paletler ise üst üste dizilmesi veya depolanması gereken yükler için kullanılabilir.

Share
Disclaimer: Gambar, artikel ataupun video yang ada di web ini terkadang berasal dari berbagai sumber media lain. Hak Cipta sepenuhnya dipegang oleh sumber tersebut. Jika ada masalah terkait hal ini, Anda dapat menghubungi kami disini.

LATEST ARTICLES

Yorum Gönder

Lütfen yorumlarınızı yapmayı unutmayınız...