Palet Standartları Nelerdir ?

SHARE
Paletler lojistik sektöründe taşıma, depolama gibi süreçlerde kullanılan temel unsurlardan biridir. Kullanılan bu paletlerin belirli standartları bulunmaktadır.
Paletler hakkında genel olarak söylemek gerekirse;

Avrupa - 800 mm x 1200 mm veya 1000 mm x 1200 mm         
Amerika - 1219 mm x 1016 mm (genelde)
Japonya - 1100 mm x 1100 mm  (genelde) standartlarında palet üretimi olmaktadır. 

Tabi bu standartların her yerde aynı olmaması belirli zorlukları da beraberin de getirmektedir. Maliyet yükselirken, ham madde olarak kullanılan doğal kaynakların da hızlı tüketimine yol açmaktadır, taşıma sırasında ekipmanların her palet standardına uymaması sonucu paletler de fiziki hasarda meydana gelmektedir.


Avrupa'da ölçü, kalite, malzeme, nem oranı, kullanılan çivi gibi özelliklere göre bir standart belirlenmiş ve bu paletlere Europalet adı verilmiştir (Standart Numarası - UIC 435-2V).

Amerika, Kanada ve Meksika paletlerinde kullanılan standart ise daha değişiktir (7CFR 319.40 Standart Numarası).

Bu standart farklılıkları daha çok boyutsal olmaktadır. Europalet 80 cm x 120 cm, Amerika paletleri ise 100 cm x 120 cm'dir.

Avrupa'da bu palet standartlarının korunması ile ilgili olarak EPAL (Avrupa Paletçiler Derneği) kurulmuştur. EPAL standartlara uygun palet üretimi yapan yapan kurumlara yetki veren ve bu kurumları denetleyen  dernektir.

Europalet dayanıklılığı nedeniyle uzun süre kullanılabilen ve tamir edilebilen malzemelerden yapılmaktadır.


Ayrıca ISPM15 dediğimiz herhangi bir ahşap ambalajda hiçbir zararlının yada yumurtasının bulunmadığına dair IPPC (Uluslararası Bitki Koruma Konvansiyonu) tarafından belirlenen bir standarttır. Ahşap ambalaj kullanan ve tedariğini gerçekleştiren tüm kurumlar bu standart uygunluğunu kanıtlamak zorundadır.
SHARE

Author: verified_user

0 Comments:

Lütfen yorumlarınızı yapmayı unutmayınız...