Palet Çeşitleri Nelerdir ? (Malzemesine Göre)

SHARE

Kullanım alanlarına göre farklılıklar içeren paletler, ahşap, sunta, ondüle fiber, plastik ve metal olabilirler. Şimdi bunlara kısaca değinelim;

Ahşap Paletler

Palet çeşitlerinin geliştirilmesine rağmen, en çok kullanılan palet türü ahşap paletlerdir. Bunun nedeni ekonomik, kolay kullanılabilirlik, geri dönüşümün kolay olması nedenler sıralanabilir. Maliyetleri kereste fiyatlarına endeksli olduğundan sunta paletlere göre daha maliyetli olabilirler.

Sunta Paletler

Sunta paletler, ahşap paletlere nazaran 4'te 1 depolama hacmi sağlamaktadır. Yapısında metal benzeri bağlantı elemanları olmadığı için taşınacak yüklere zarar verme olasılığı çok azdır. Dengeli yük dağılımı yapıldığında kapasiteleri ahşap paletler kadar olabilir. Düşük maliyetli parçalardan üretildiklerinden maliyet açısından avantajlıdırlar. Dezavantajları hava koşullarından çok etkilenmeleridir. Bu nedenle açık hava kullanımı yerine, kapalı ortamlarda kullanımı tercih edilir.

Ondüle Fiber Paletler

Tek yönlü sevkiyatlar için oldukça uygundur. Bazıları yeniden kullanılabilir kağıt malzemelerden üretilmektedir. Ondüle fiber paletler özellikle kartonpiyer gibi hafif malzemelerin yüklenmesinde kullanılabilir. Bu tür paletlerin üstü genellikle plastik bir blok ile desteklenmektedir. Verimlilik açısından düşünürsek, 13 adet ahşap paletin kaplayacağı hacimde, yaklaşık olarak 100 adet Ondüle Fiber paletlerden konulabilmektedir. Dezavantajları sunta paletler gibi hava koşullarına ve neme karşı çok hassas olmalarıdır.

Plastik ve Metal Paletler

Kullanım ömrü açısından avantaj sağlayan paletlerdir. İlk yatırım maliyetlerinin yüksek olmasına karşın uzun ömürlü olmaları kendilerini amorti etmelerini sağlamaktadır. Buharla temizlenebilirler. Ürünlerde hasara neden olabilecek çivi benzeri aksamlar olmadığından hasar oranları çok düşüktür. Genelde kapalı alan taşımacılık işlemleri için kullanılırlar.
SHARE

Author: verified_user

0 Comments:

Lütfen yorumlarınızı yapmayı unutmayınız...