C Türü Yetki Belgesi Nedir ?

SHARE
C türü yetki belgesi ticari amaçla uluslararası eşya taşımacılığı yapacak olan gerçek ve tüzel kişilere verilmektedir. Üç tür C türü yetki belgesi bulunmaktadır (C1, C2, C3 türü yetki belgeleri).

C1 Yetki Belgesi: Belge sahibinin kendi adına ticari anlamda kayıt edilmiş ve tescil edilmiş taşıtlarla, sadece kendi esas iştigal konusu ile ilgili eşyaların taşımacılığını yapacak ve ticari maksatla taşımacılık yapmayacaklara verilen belge türüdür. C1 yetki belgesi için başvuracakların kendi adına tescil ve kayıt edilmiş bir adet eşya taşımaya uygun öz mal ticari taşıta sahip olmaları gerekmektedir.C2 Yetki Belgesi: Bu belge türünde belirli bir zaman dilimine göre veya bir zaman tarifesi olmadan eşya durumuna göre taşıma yapacakların alabileceği bir belge türüdür. C2 yetki belgesi için başvuracakların kendi adına kayıtlı ve tescil edilmiş olarak en az 10 birim olmak üzere toplam 300 ton eşya taşımaya mahsus öz mal ticari taşıt filosu, ayrıca 100 milyar Türk Lirası sermaye veya işletme sermayesine sahip olmaları gerekmektedir. C2 yetki belgesine sahip olanlar, gerekli bedelini ödemek koşuluyla başka şart aranmadan C3 ve K1 yetki belgelerini de alabilirler.

C3 Yetki Belgesi: Bu belge ev ve büro eşyası taşıması yapacaklara verilmektedir. C3 yetki belgesi için başvuracakların en az 3 adet olmak üzere toplam 50 ton eşya taşımaya mahsus öz mal ticari taşıt filosu, ayrıca 25 milyar Türk Lirası sermaye veya işletme sermayesine sahip olmaları gerekmektedir. C3 yetki belgesine sahip olanlar, gerekli bedelini ödemek koşuluyla başka şart aranmadan K3 yetki belgesini de alabilirler.
SHARE

Author: verified_user

0 Comments:

Lütfen yorumlarınızı yapmayı unutmayınız...