Dış Kaynak Kullanımı (DKK) (Outsourcing) Faydaları Nelerdir ?

SHARE
Dış Kaynak Kullanımı'nın işletmelre sağladığı başlıca faydaları maddeler şeklinde sıralarsal;

Dış kaynak kullanımı (DKK) sayesinde işletmeler öz yetkinliklerine odaklanarak, temel işlerin zengişleştirilmesini sağlar.
Katma değer sağlamayan faaliyetlerin işletme bünyesinden uzaklaştırılmasını sağlar, böylece daha proefsyonel bir yaklaşım ve gelişim sağlanabilir. Yani değer katmayan ancak sabit olarak görünen maliyetler artık işletme için değişken maliyete dönüştürülmüş olur. Bu da maliyet kontrolünü daha etkin hale getirmektedir.

Dış kaynak kullanımı (Outsourcing), katma değer sağlamayan faaliyetlerin uzaklaştırılması ile maliyet düşürülmesini de sağlamaktadır.
Müşterinin beklentilerini daha etkin karşılayabilmek için katlanılan maliyet düşürülmüş, yetkinlik arttırılmış olur. Yani talebe hızlı cevap verme söz konusudur.

Söz konusu işletmenin faaliyetlerini daha etkin, verimli ve kaliteli şekidle sürdürmesini sağlar.

Dış kaynak kullanımı (Outsourcing) ile oluşacak bilgi paylaşımı sayesinde işletmelerin daha yeni teknoloji ve bilgilere ulaşma imkanı sağlar.
İşletmede bulunan idareci ve yöneticilerin zaman yönetimi açısından dah aetkin olmalarını sağlayarak, işletmenin temel yetkinlik alanınna uygun konulara odaklanılmasını sağlar.
Planlamada gerekli esnekliğin oluşturulmasını sağlar.

Dış kaynak kullanımı (DKK) ile alınacak hizmetin gerekli şekilde yerine getirilmemesi durumunda, hizmeti alan firmaların gerekli yaptırımları uygulaması sağlanır. Bu aynı zamanda firmalar için hizmet için gerekli tüm ihtiyaçların önceden bilinmesi anlamı taşır ve işletmeleri güvence altına almaktadır. Kısacası risk unsurları azaltılmış olur.
SHARE

Author: verified_user

0 Comments:

Lütfen yorumlarınızı yapmayı unutmayınız...