Depoda Gerekli Temel Donanımlar Nelerdir ?

SHARE
Depolar lojistik sektöründe süreç boyunca önemini koruyan yerlerdir. Mal kabul ve sevk prosesleri, sürekli hareketli olan ve stokta tutulan mallar ve bunların stoklanması, elleçlenmesi gibi süreçlerde en etkin ve verimli şekilde kullanılmaları çok önemlidir. Özellikle yeni yapılacak olan depolarda ileriye yönelik olarak stratejik planlamalar dikkate alınmalı ve uzun vadede ihtiyaç olabilecek büyüme beklentilerine göre projelendirme yapılmalıdır. Tabi ki depoların verimliliği açısından süreçlerde kullanılan ve var olması gereken belirli donanımlar bulunmaktadır. Bunların başlıcaları; Paletler ve Taşıma araçlarıdır. Bu yazımızda bu konudan bahsetmeye çalışacağız.


Paletler

Plastik, metal ve ahşap olarak çeşitleri bulunan paletler alçak olduklarından taşınabilir özelliktedir. Forklift, asansör veya vinçlerle rahatlıkla taşınabilir. Önemi malları tek bir birim haline getirerek bir arada tutmasıdır. Kullanım ömürleri özelliklerine göre değişmektedir. Tek seferlik kullanılabildiği gibi tekrar tekrar da kullanılabilir. Taşıma paletin altında bulunan ceplere forklift çatallarının yerleşmesiyle yapılmaktadır.

Taşıma Araçları


Depolarda özellikle malların yüklenip, boşaltılması ve taşınması süreçlerinde kullanılan birçok istif ve taşıma aracı bulunmaktadır. Bu araçlar sayesinde söz konusu ürünler hasar görmeden hedef noktaya taşınmaktadır. Bu araçlar kapasite, avantaj ve özelliklerine göre kullanım farklılıkları göstermektedir. Makinelerin dönüş mesafeleri, kapasiteleri, ürünleri toplama şekilleri oldukça önemlidir. Ayrıca makine seçim kriterinde en önemli unsurlardan biri depodaki hareket yoğunluğu, depo yüksekliği, makine bakım onarım maliyeti, ürünlerin ambalaj yapıları, ağırlıkları, ürün hassasiyeti ve saklama koşullarıdır.  
En sık kullanılan istif makineleri şunlardır;
  • Forklift
  • Reachtruck
  • Stacker
  • Transpalet
  • Order picker
  • Dar koridor makineleri
(Tabi ki depo ve antrepolarda kullanılan donanımlar bunlarla sınırlı değildir. Ancak bu yazıda sadece en temel iki konuya değinmeye çalıştık. Alt konu başlıkları daha sonra detaylı olarak açıklanacaktır.)
SHARE

Author: verified_user

0 Comments:

Lütfen yorumlarınızı yapmayı unutmayınız...