Kanban Sistemi (Kanban System) Nedir ?

SHARE
Kanban yalın üretim sisteminin önemli tekniklerinden birisi ve JIT (Just-In-Time / Tam zamanında üretim) kavramının da aynı zamanda temelidir. Çekme üretim sistemini oluşturan temel öğedir. En basit haliyle kanban sistemi üretim akışı içerisindeki bir sonraki operasyonun ihtiyaç duyduğu miktarda malzemeyi, ihtiyaç duyduğu zamanda kendisinden bir önceki operasyondan çekmesidir. Aynı şekilde bir önceki operasyonda, bir sonraki operasyonun çektiği malzeme kadar üretimi gerçekleştirmektedir. Özetlemek gerekirse kanban sisteminde talep son adımdan geriye dönük olarak yapılmaktadır. Kanban sisteminde amaç üretim içi ve depo stok seviyelerini sıfır seviyesinde tutarak, ihtiyaç kadar malzemenin yerinde, zamanında ve istenilen kadar kullanılmasını sağlamaktadır.

Kanban sisteminde belirli kurallar vardır:

1) Kanban sisteminde bir önceki prosesten ne kadar malzeme çekilmesi gerektiği kanban kartları ile belirtilmektedir. Yani prosesler arası iletişimde kanban kartları esas alınır.

2) Kanban kartları olmadan, kanban sistemi çalıştırılamaz, yani herhangi bir ürün veya malzeme akışı  gerçekleştirilemez. Ayrıca kanban kartlarında belirtilen malzemeler hasarsız olmalıdır, Hasarlı veya arızalı malzeme veya parça sonraki proses noktasına ulaşmamalıdır.
3) Üretim sırası kanban kartlarının geliş sırası ile aynı olmalıdır ve miktar olarak asla kanban kartlarından fazla veya eksik miktara üretim yapılmamalıdır.

4) Kanban kartlarının kullanım oranı gitgide azaltılmalıdır, sadece üretim sürecinde tezgahın atıl kalma durumu meydana geliyorsa kanban kart sayısı arttırılabilir ve bu kartların üstüne acil anlamına gelecek şekilde işaret konulabilmektedir.

Not: Kanban Sistemine yönelik daha detaylı yazılar paylaşılacaktır.
SHARE

Author: verified_user

0 Comments:

Lütfen yorumlarınızı yapmayı unutmayınız...